مقالات

بهترین راهکارهای مدیریت منابع انسانی + راهکارهای عملی و موثر

بهترین راهکارهای مدیریت منابع انسانی

مهم‌ترین جزء در یک سازمان منابع انسانی آن هستند. منابع انسانی مهم‌ترین کار تولید و فروش یک محصول را انجام می‌دهند. منابع انسانی به صورت‌های مختلفی در سازمان تلاش می‌کنند تا رشد و توسعه به همراه هم ایجاد شود. ارزش منابع انسانی به‌قدری بالاست که از آن به‌عنوان، پرارزش‌ترین منبع در اختیار هر سازمان یاد می‌شود. برای موفقیت منابع انسانی و بهتر پیش‌بردن پروژه‌ها و در کل اهداف شرکت، به یک مدیریت صحیح و درست نیاز است.

مدیریت منابع انسانی چیست؟

مدیریت منابع انسانی یعنی وجود یک مدیر واقعی برای بهتر پیش‌بردن تمامی برنامه‌های اجرایی. این مدیریت فقط به معنای پرداخت حقوق و دستمزد نیست. بلکه آنالیز کردن و اشراف کامل به تمام فرایندهای شغلی، برنامه‌ها، نحوه استخدام، نیازهای کارکنان و مواردی دیگر. مدیر منابع انسانی با فهمیدن اطلاعات مهم و موردنیاز در مورد کارکنان خود، کارهایی برای بهبود روابط در سازمان و همچنین بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌دهد. این مدیر باید روش‌های درستی که برای افزایش بهره‌وری استفاده می‌شوند را بر روی کارکنان و منابع انسانی خود اجرا کند تا بتواند بهترین نتیجه را در سازمان و ارتباط با مشتریان خود ببیند.

روش‌های مختلفی برای مدیریت منابع انسانی وجود دارد. اما یک مدیر موفق مدیری است که بتواند بهترین روش را برای این کار انتخاب کند. برخی مدیران فقط سعی می‌کنند که از نظر مادی کارمندان خود را تأمین کنند و این کار را با افزایش حقوق و دستمزد یا پرداخت پاداش انجام می‌دهند. شاید در ظاهر این کار خوب و مثبت به نظر برسد اما باید اشاره کرد که فقط بعد مادی کارکنان نیست که بر روی نحوه عملکرد آنها اثر می‌گذارد. باید دقت داشته باشید که در این جا چه نکاتی را مورد اهمیت قرار می‌دهید تا کارکنان خود در فضایی مناسب و به‌دوراز فشار شغل خود را انجام بدهند. در ادامه شما با بهترین راهکارهای مدیریت منابع انسانی آشنا می­شوید.

آموزش دیدن منابع انسانی

دقت داشته باشید که در زمان استخدام هر فرد متناسب با استعدادها و دانسته‌های خود در حیطه کاری مربوط به خود استخدام می‌شود. افراد بعد از مدتی باتوجه‌به اینکه هرروزه نیاز به اطلاعات جدیدی برای ارتباط صحیح با مشتری، دارند باید آموزش ببیند. علاوه بر این در جهان روش‌های مختلفی برای بازاریابی به کار می‌رود. پس افراد نیازمند دوره‌های آموزشی هستند. این دوره‌های آموزشی باید به‌گونه‌ای باشد که تمامی کارمندان بتوانند در آن به‌راحتی شرکت کنند. توانمند شدن کارکنان به بهتر پیش‌بردن کارها و پروژه‌ها کمک می‌کند.

پس یکی از کارهای مهم در مدیریت منابع انسانی این است که به آموزش کارکنان توجه شود. این آموزش باید بر اساس برنامه کاری کارکنان شکل بگیرد تا برای حضور آنان مانعی ایجاد نشود. بهتر است اشاره کنیم که آموزش می‌تواند به پیشرفت سازمان منجر شود. زیرا کارکنان با ارتقاء دانسته‌ها و مهم‌تر از آن مهارت‌های خود می‌توانند پروژه‌های بهتر و بزرگ‌تر را در دست بگیرند.

برگزاری جلسات

برگزاری جلسات

ایجاد جلسات متفاوت و با موضوع‌های مختلف یکی از بهترین راه‌های مدیریت منابع انسانی است. در این جلسات شما باید امکان حضور کارکنان را فراهم کنید تا آنها بتوانند به‌راحتی نظرات خود را بیان کنند در این جلسات باید به‌تمامی نکاتی که می‌خواهید اشاره کنید و از حضور افراد در جلسه آگاه باشید

فضایی که در آن می‌خواهید به برگزاری جلسه برسید، باید یک فضای مناسب باشد تا کارکنان بتوانند به‌راحتی در آن شرکت نمایند. علاوه بر این شما باید به طور کامل همه چیز را درمورد جلسه مشخص کنید. اعم از زمان جلسه، نکات مطرح در جلسه، افراد حاضر در جلسه و این موارد. پس با انتخاب یک فضای درست برای برگزاری جلسه و شرکت دادن افراد در بحث‌ها، می‌توانید به نکات مثبتی در مورد سازمان برسید.

ایجاد ارتباطات فعال درون‌سازمانی

از دیگر نکات در این حوزه، ایجاد ارتباطات درون‌سازمانی است. منظور از ارتباطات درون‌سازمانی ارتباط کارمندان و کارکنان با یکدیگر و ارتباط به جا با کارفرما و مدیر است. این ارتباط باید به‌گونه‌ای باشد که افراد به‌راحتی بتوانند نظرات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. علاوه بر این صحبت‌کردن در مورد پروژه‌های گروهی و همچنین کمک خواستن از هم در مواردی، به بهتر پیش‌بردن پروژه‌ها کمک می‌کند.

این ارتباطات می‌تواند به روش‌های مختلفی صورت بگیرد. آسان‌ترین روش ارتباطی امروزه، ارتباط‌های آنلاین توسط پلتفرم‌های مختلف است. دراین‌ارتباط افراد می‌توانند به‌راحتی با هریک از کاربران ارتباط برقرار کنند. فضایی که در آن اقدام به ایجاد ارتباط برای کارمندان خود می‌کنید، باید فضای راحتی باشد تا برای کاربران محدودیت ایجاد نکند.

مدیریت وظایف

یکی از کارهایی که یک مدیر خوب در حوزه مدیریت منابع انسانی انجام می‌دهد، مدیریت وظایف و عملکرد کارکنان خود است. کارکنان با مسئولیت‌های مشخص و وظایف معین باید کار خود را انجام دهند. یک مدیر کاربلد در اینجا باید تمامی وظایف کارکنان را زیر نظر داشته باشد تا به‌درستی این وظایف انجام شوند. شما باید در سپردن پروژه‌ها و وظایف به کارکنان خود یک نظم و اولویت ایجاد کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با یک برنامه درست پیش بروید و به‌راحتی تمامی کارهایی که مدنظر دارید را، به‌درستی انجام بدهید.

این کار باید به‌صورت درست انجام شود. یعنی بهتر است که یک دید کلی نسبت به‌تمامی کارهایی که یک کاربر باید انجام بدهد، داشته باشید. پروژه‌های مربوط به فرد، ساعت‌های انجام و تحویل پروژه، هزینه انجام پروژه، نوع مشارکت و دیگر موارد نکات مورد توجه هستند. این کار به شما کمک می‌کند تا در روند کار با نظم پیش بروید. علاوه بر این خود کارکنان نیز به این موارد دسترسی دارند و می‌توانند نحوه عملکرد خود را مشاهده کنند.

مدیریت وظایف

اشراف به هزینه‌ها

یکی از کارهایی که مدیر باید در مدیریت منابع انسانی انجام بدهد، اطلاع داشتن از تمامی هزینه‌ها است. مدیریت بخش مالی به شما کمک می‌کند تا بتوانید با نظم پروژه‌ها را به انجام برسانید. دقت داشته باشید که بخش مالی به‌تمامی کارمندان مربوط می‌شود. زیرا هر فرد متناسب با کاری که انجام داده، حقوق و دستمزد دریافت می‌کند. علاوه بر این مدیران کسانی هستند که این هزینه را پرداخت می‌کنند. پس همه افراد در بخش مالی دخیل هستند.

داشتن یک سیستم حسابداری دقیق و جامع برای یک مدیر، از نکات مهم است. شما باید به‌تمامی تراکنش‌ها و هزینه‌ها اشراف داشته باشید تا بتوانید به کار خود جهت بدهید. دقت داشته باشید که هر کارکن باید به طور جدا و مستقل در سیستم حسابداری، ثبت شود تا بتوان برآورد دقیقی از هزینه‌ها و دستمزدها به دست آورد. حساب کردن سود، هزینه‌های جاری و ایجاد صورت‌حساب جدا برای هر کاربر، از ویژگی‌های سیستم حسابداری است که شما به آن نیاز دارید

تفکیک منابع انسانی

یکی از کارهایی که باید برای پیشرفت منابع انسانی انجام بدهید، تفکیک و ایجاد تمایز بین منابع انسانی است. البته نه تفکیکی که باعث اختلاف شود. این تفکیک را شما باید از نظر درجه شغلی کارکنان خود انجام بدهید. یعنی بین‌فردی که در پروژه‌های گروهی عملکرد بهتری دارد و فردی که در نوشتن مقالات بهتر عمل می‌کند، تفاوت بگذارید. این تفاوت را اجرا کنید تا جایگاه افراد مشخص شود.

سعی کنید که در سازمان، افراد را متناسب با مهارت‌ها و توانمندی‌های آنها دسته‌بندی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا دسترسی به افراد برای انجام پروژه‌های مختلف راحت شود. همچنین شما می‌توانید به این روش راحت‌تر دستمزد کارکنان خود را پرداخت کنید. دقت داشته باشید که این تفاوت در جایگاه شغلی باعث تفاوت در رفتار شما با آنها نشود.

ایجاد ارتباط صحیح با مشتری

برخی مدیران ترجیح می‌دهند بعد از تحویل پروژه، ارتباط خود را با مشتری قطع کنند. اما این روش درستی نیست. برای مدیریت منابع انسانی و پیشرفت سازمان شما باید یک ارتباط درست و به جا با مشتری داشته باشید. یک رابطه دوطرفه با مشتری و پاسخگویی به نیازها به شما کمک می‌کند تا یک مشتری دائمی برای خود جذب کنید. علاوه بر این شما می‌توانید در ارتباط اولیه خود با مشتری در مورد هزینه‌ها و نوع سفارش مشتری صحبت کنید و با تعریف سیستم کاری خود، مشتری را جذب کنید.

از مهم‌ترین کارهایی که باید در این راه انجام بدهید، پشتیبانی مشتری است. این کار به شما کمک می‌کند تا مشتری در جریان انجام روند پروژه قرار بگیرد و همچنین با پیگیری کار خود، بتواند در مورد پروژه‌ها نظر بدهد.

جمع بندی:

در مدیریت منابع انسانی، انتخاب یک پلتفرم برای این که تمامی روش‌های مدیریت را در آن به‌درستی انجام دهید، مهم‌ترین نکته است. انتخاب فضایی که در آن بتوانید به‌راحتی با مشتریان و کارمندان خود ارتباط برقرار کنید، آموزش‌های موردنیاز را در اختیار کارمندان قرار دهید، از هزینه‌ها و نحوه کارکرد کارمندان آگاه باشید، بسیار اهمیت دارد.

یکی از بهترین فضاهایی که می‌توانید در آن به این کار بپردازید، سامانه مدیریت آنلاین تیم و پروژه تیمیجر است. تیمیجر به شما کمک می‌کند تا همه وظایف یک مدیر را به طور کامل انجام دهید. علاوه بر این شما در تیمیجر می‌توانید از امکانات و ویژگی‌های مختلف آن بهره‌مند شوید. این امکانات در قسمت‌های مختلف این سامانه قابل‌دسترسی هستند. شما بدون اینکه با مشکلی مواجه شوید، می‌توانید با کاربران خود در این سامانه سازمان خود را مدیریت کنید و پروژه‌های خود را به طور عالی و به‌درستی پیش ببرید. با برنامه‌ریزی در این سامانه می‌توان از مزایای تیمیجر بهره‌مند شد. شما از هر کجای دنیا می‌توانید کسب‌وکار خود را مدیریت کنید و در لحظه از روند کاری پروژه‌ها اطلاع پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =